Pracovní verze budoucího článku na web.

Osnova:

Internetová rádia

Rádio je tu s námi již velmi dlouhou dobu. Radia internetová ale jsou celkem mladý fenomén o kterém si myslím, že hodně lidí moc neví. V tomto článku se pokusím vysvětlit základní principy vysílání, podat jednoduchý návod, jak takové internetové rádio poslouchat a v dalším článku se pokusím napsat pár slov k tomu, jak začít vysílat.

MP3 a spol.

Pod tímto slovem se skrývá podstata vysílání rádia po internetu. Většina z vás se jistě setkala s pojmem mp3. Pokud by se přesto našel někdo, kdo "mp3" slyší prvně (což by byla asi u čtenáře článku na internetu dosti rarita), tak se jedná o komprimaci digitálního zvukového záznamu, při které se dosahuje velice dobrých poměrů mezi velikostí souboru s nahrávkou a kvalitou zvuku.

Do mp3jek si tak můžete převést například svoje hudební CD, uložit na disku počítače a pak si je na počítači přehrávat. Dnes již také velké množství stolních přehrávačů umožňuje přímé přehrávání mp3. Novější věže vesměs podporují přehrávání CD na kterých jsou uložené skladby ve formátu mp3. Malé přenosné přehrávače s pamětmi FLASH pomalu (ale jistě) vytlačují z trhu neforemné disk-many nebo obstarožní kazetové walkmany. Hlavní výhodou technologie mp3 je především to, že se na jedno CD (nebo do paměti přehrávače) vejde několik CDček klasických.

Streamy

Když k MP3 přimícháme dávku internetu, otvírají se nám dveře k dalším obrovským možnostem. Jednak lze různě po internetu sehnat velké množství hudby uložené v souborech mp3 (dokonce i legálně ;-). Druhou - pro nás v tuto chvíli zajímavější možností je přímý poslech hudby pomocí tzv. streamování. Nestahujete soubor s hudbou, ale data komprimovaná pomocí mp3 přímo proudí ze serveru do vašeho přehrávače v počítači (odtud název stream).

Jak naladit

Když nyní již všichní dobře víte co je to mp3 a trošku alespoň tušíte, že se k vám bude radio dostávat pomocí streamování, můžeme přistoupit k praktické stránce věci. K poslechu "streamu" internetového rádia potřebujete přehrávač.

Přehrávač

Přehrávač je v tomto případě program, který zpětně převádí zvuk z formátu mp3 do reprodukovatelné formy. Programů co toto umožňují je velké množství, záleží jen na vás, který si oblíbíte. Já zde popíši jednoduché nastavení WinAmpu? . Winamp je "free" software, který si může každý bezplatně nainstalovat, fungující pod všemi verzemi os. Windows.

Nastavení

Vlastní nastavení je velice jednoduché - jsou to vlastně jen 2 kliknutí myší. Pokud máte zobrazený playlist, tak na jeho spodku je tlačítko ADD (přidej). Na něm když stisknete tlačítko myši (a nepustíte), tak se vám rozvine nabídka celkem 3 možností s tím co přidat do playlistu. Správná volba je ADD-URL (přidej internetovou adresu). Stejného efektu můžete také docílit klávesovou zkratkou ctrl-L (ale kdo by si toto pamatoval, že wink

Poté budete vyzváni, aby jste tuto adresu zadali, když tak učiníte, zbývá jen spustit přehrávání a je hotovo.

Odkazy

  • Winamp si můžete stáhnout zde

Jak to vlastně funguje?

Psát článek o tom, jak 2x kliknout myší, by asi nebylo zas až tak zajímavé. Nyní již ale víte, že pro přehrání musíte zadat "nějakou adresu" a ono to hraje. Toto bude stačit těm, které nezajímá proč tam tu adresu píší nebo co ta adresa vlastně znamená. Dál již číst nemusí. Ostaním zvídavějším čtenářům budou určeny další řádky.

Adresa

Ona adresa, kterou jste buď manuálně napsali do WinAmpu? podle předchozího návodu nebo jí winamp získal například tím, že jste ve vašem www prohlížeči kliknuli na nějaký odkaz a "ono se to samo nějak spustilo a začalo hrát", je adresa serveru, ze kterého přijímáte vysílání.

Server

Tento server může být klidně nějaký počítač připojený do internetu daleko za mořem, ale stejně tak třeba počítač vašeho souseda nebo přímo váš. Vysílání pro menší počet posluchačů (řekněme desítek) není moc náročné na výkon serveru. Například i můj domací linuxový router (pomalu již exponát do muzea - s procesorem 486) tuto činnost zvládá bez problémů. Samozřejmě pokud je posluchačů v řádu stovek nebo dokonce tisíců, tak je již situace poněkud jiná.

Zdroj

Server není potřeba moc výkonný, protože vlastně jen distribuuje již připravený tok dat od "zdroje" všem připojeným posluchačům. Vlastní špinavou práci odedře právě tento "zdroj". Jedná se jiný program, který výsledek své práce posílá serveru pro distribuci. Špinavou prací je většinu zakódování hudby pro posluchače do mp3 streamu. Pro živé vysílání je potřeba, aby byly data kódovány v reálném čase. Výpočetní náročnost záleží na použitém programu, ale obecně se dá říci, že novější PC by s tím neměly mít velké problémy. Samozřejmě je dokonce i možné, aby jak Zdroj tak server běžel na jednom - tomtéž počítači (o tom si povíme více až příště).

Jak tedy hudba putuje?

Celý proces je velice podobný vysílání klasického rádia. Vysílání je vytvořeno Zdrojovým programem - ten můžeme přirovnat ke studiu. Vysílat můžeme víceméně cokoli (hudbu z CD nebo mp3 souborů, živé vysílání z mikrofonu...). Hotová data jdou k serveru (vysílač) a nakonec si je pouštíme doma na svém PC v přehrávači, který má roli "rádia" - které si naladí daný vysílač.

Jak ale získat tu adresu?

Již na začátku jsem napsal, že napíšete adresu a ono to hraje. Nenapsal jsem ale nic o tom, jak takovou adresu získáte. Kromě možnosti, že vám jí někdo řekne, nebo jí někde "náhodou" objevíte, je ještě několik jednoduších cest, o kterých si teď něco povíme.

Databáze internetových rádií

Icecast2 server na gomenu

Radio Klfree 1

Nejen mp3 ...

O čem příště

-- JanSechovec - 03 Mar 2005
Topic revision: r5 - 2005-03-14 - 21:19:14 - JanSechovec
 

This site is powered by the TWiki collaboration platformCopyright © by the contributing authors. All material on this collaboration platform is the property of the contributing authors.
Ideas, requests, problems regarding TWiki? Send feedback